Komunikat Zarządu Kieleckiego Oddziału SHS 4/2023

1. Wykłady prof. dr. hab. Ryszarda Kasperowicza (IHS UW) w ramach Świętokrzyskiej Akademii Dziedzictwa
W ramach drugiego spotkania z cyklu „Świętokrzyska Akademia Dziedzictwa” będziemy gościć prof. dr. hab. Ryszarda Kasperowicza (IHS UW), który przedstawi dwa zagadnienia: „JOHN RUSKIN I JEGO RUINY" i „ALOIS RIEGL I JEGO HISTORYCZNY POZYTYWIZM. Spotkanie z Panem Profesorem odbędzie się 19 kwietnia br. o godz. 13.15 w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach przy ul. Paderewskiego 34a. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tym wydarzeniu.

2. Śmierć Barbary Erber (1928-2023)
Z przykrością informujemy, że 30 marca br. odeszła Barbara Erber (1928-2023) -wybitna świętokrzyska etnograf, muzealnik i naukowiec. Należała do członków założycieli kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Przez niemal całą karierę zawodową pracowała w Dziale Etnograficznym Muzeum Narodowego w Kielcach. Była autorką szeregu ciekawych wystaw i cennych poznawczo publikacji dotyczących sztuki ludowej regionu kieleckiego. Prowadzona przez nią inwentaryzacja świętokrzyskiego budownictwa wiejskiego i sztuki ludowej została wykorzystana do stworzenia Skansenu Budownictwa Ludowego w Tokarni pod Kielcami.

3. Planowany wyjazd zabytkoznawczy do Warszawy
Z inicjatywy Pani Małgosi Ostrowskiej–Lis, końcem maja planujemy wyjazd zabytkoznawczy do Warszawy. W jego ramach będziemy zwiedzać m.in. Cmentarz Powązkowski. Więcej szczegółów bliżej wydarzenia.