Konkursy Dettloffa i Łozińskiego

Biuro Zarządu Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki uprzejmie zawiadamia, że w roku 2024, zgodnie z §1 Regulaminu SHS, organizowana jest kolejna edycja (LXIX) Konkursu im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa na prace naukowe członków Stowarzyszenia (do 35 lat). Konkurs obejmuje prace publikowane w roku przyznania wyróżnienia (2024) lub w roku poprzedzającym (2023). W przypadku druku pracy w czasopiśmie brana jest pod uwagę nie nominalna data numeru a data jego wydrukowania. W konkursie biorą udział również prace niepublikowane. Prace magisterskie będą rozpatrywane o ile w całości, części lub streszczeniu zostały ogłoszone drukiem.

Czytaj więcej...

Konferencja naukowa "Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL" - zaproszenie - AKTUALIZACJA TERMINU

Wrzesień 1939 roku brutalnie przerwał nabierające tempa procesy modernizacyjne, które zmieniały rzeczywistość II RP. Gwałt ten jednak nie zburzył zasadniczych zrębów wzorca modernistycznej sztuki, jaki wypracowali jej zwolennicy i który z powodzeniem funkcjonował w Polsce międzywojennej. Jego fundament stanowiło przekonanie, że artystyczna twórczość musi brać udział w wielkim dziele naprawy starego świata, pomóc wykreować Nowego Człowieka i stworzyć dla niego nową przestrzeń życia, w której służyć mu będą zdobycze nowoczesnej cywilizacji uwolnionej jednakże od destrukcyjnego wpływu jej negatywnych aspektów. Wojenna katastrofa przeorała jednak modernistyczną wyobraźnię, a równie ważki dla jej kształtu był polityczny wynik światowej pożogi - przesunięcie Polski w strefę kontroli ZSRS, co oznaczało narzucenie jej przemocą nowego porządku: geograficznego, ideologicznego, społeczno-gospodarczego i politycznego. Zapraszając Państwa do dyskusji nad kształtem procesów modernizacyjnych i reagującą na nie sztuką w okresie PRL-u, chcemy zapytać o trwałość modernistycznych koncepcji sztuki, o nowe warunki ich realizacji i o najbardziej znaczące modyfikacje artystycznego myślenia i twórczej praktyki zarówno w czasie katastrofy II wojny światowej, jak w rzeczywistości ukształtowanej po jej zakończeniu.

Czytaj więcej...

LXXII Sesja Ogólnopolska Stowarzyszenia Historyków Sztuki

Jubileusz Stowarzyszenia Historyków Sztuki przypadający w tym roku, stanowi doskonałą okazję do zorganizowania sesji naukowej, podczas której zostanie podjęta dyskusja nad zagadnieniem kluczowym dla wykształcenia się całokształtu dyscypliny nauk o sztuce w Polsce. Mowa oczywiście o badaniach nad sztuką starożytną, które choć mają w naszym kraju długą tradycję i wciąż są realizowane, nie doczekały się jeszcze syntetyzująco-programowego opracowania. Oczywiście pewne wątki tej tematyki były już dyskutowane, ale w sposób mocno wycinkowy. Można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że charakterystycznym elementem tych badań przez dziesięciolecia było – i wciąż w dużej mierze jest – daleko posunięte ich rozproszenie, nie tylko instytucjonalne, ale też dyscyplinarne. To poniekąd zaskakujące, zważywszy na to, iż niemal wszystkie ośrodki akademickie w Polsce, w których badania nad sztuką starożytną są realizowane, ostatecznie wywodzą się z tradycji krakowsko-lwowskiej. Tradycji ukształtowanej na przełomie XIX i XX w. przez Józefa Łepkowskiego, Piotra Bieńkowskiego i Edmunda Bulandę, których uczniowie przyczynili się znacząco do powstania centrów archeologii i historii sztuki klasycznej w Poznaniu (1923) i w Warszawie (1931), a po wojnie także we Wrocławiu.

Czytaj więcej...

Komunikat Wrocławskiego Oddziału SHS - luty 2024

W roku 2024 nasze Stowarzyszenie obchodzi 90-lecie istnienia. Główne uroczystości związane z jubileuszem odbędą się w Poznaniu w połączeniu z sesją ogólnopolską Badania nad starożytnością w Polsce (21-22.11.24).

Na facebooku będą zamieszczane informacje o historii Stowarzyszenia Historyków Sztuki, planowane są także wpisy w cyklu: "90 ciekawostek na 90 lat SHS", w związku z czym zachęcamy do pisania krótkich tekstów (maksymalna objętość to 1500 znaków ze spacjami) i przysyłanie ich na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Tekstom mogą towarzyszyć zdjęcia, ewentualnie filmiki, proszę jednak pamiętać, że zamieszczenie takich materiałów wymaga zgody osób sfotografowanych.

Komunikat Kieleckiego Oddziału SHS - styczeń 2024

1. Świętokrzyska Akademia Dziedzictwa

7 lutego br. w siedzibie Biura Wystaw Artystycznych przy ul. Kanoniczej 2 w Kielcach odbędzie się kolejne spotkanie w ramach „Świętokrzyskiej Akademii Dziedzictwa”. Tym razem zaproszenie przyjęła nasza Koleżanka dr inż. Małgorzata Doroz-Turek z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, która przedstawi zagadnienie: „Badania architektoniczne na przykładzie kieleckiej Katedry pw. Wniebowzięcia NMP przyczynkiem do powstania monografii obiektu”. Początek spotkania o godz. 16.30. Wykład ma charakter otwarty, dlatego zachęcam do licznego w nim uczestnictwa.

Czytaj więcej...