Komunikat luty 2020

image001

18 lutego 2020 (wtorek) na godz. 18.00 zapraszamy do gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie, Wały Chrobrego 3, do sali konferencyjnej, na wykład nowej członkini SHS/OS Kol. Alicji Wawryniuk Karl Friedrich Schinkel i jego program architektoniczny.

Karl Friedrich Schinkel (1781-1841) jest jednym z najwybitniejszych architektów początku XIX wieku. Już jako młody chłopiec interesuje się sztuką. W wieku 17 lat postanawia zostać architektem i udaje się na nauki do znanego wówczas Fryderyka Gilly, który zafasycynował młodego Schinkla swoimi szkicami na wystawie akademii. 
Schinkel urodzony w Neuruppin i wychowany w Berlinie odbywa dalekie podróże do Włoch, Francji i Austrii, skąd powraca zafascynowany sztuką antyczną. Ze względu na brak zleceń zaczyna malować i pracować jako scenarzysta w teatrze.

W swoich późniejszych pracach łączy styl klasycystyczny ze stylem gotyckim i tworzy w ten sposób ówcześnie nowy styl historyczny. Po krótkim czasie staje się prekursorem dla całego następnego pokolenia architektów i zakłada tak zwaną Schinkelschule. Jego projekty architektoniczne sięgają daleko poza Berlin i Poczdam. Schinkel projektuje budowle na terenie zarówno całych Niemiec, jak i Polski, Rosji i Czech. W referacie koncentruję się jednak głównie na budowlach w obrębie Berlina i Poczdamu, które są znaczące dla krajobrazu tych miejsc po dzień dzisiejszy. 

Mgr Alicja Wawryniuk urodzona w Drawsku Pomorskim jest absolwentką Freie Universität w Berlinie, gdzie studiowała historię sztuki oraz nauki o filmie i teatrze. W latach 2015-2019 była doktorantką również na FU, gdzie zajmowała się średniowiecznymi freskami w klasztorze franciszkańskim w Krakowie. Od października 2019 jest studentką na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie na wydziale teologicznym. Referat ten jest wynikiem zajęć z teologii architektury w ostatnim semestrze.

A w czwartek 27 lutego 2020, na godz. 17.00 zapraszamy w ramach wydarzeń Akademii Antycznej na wykład dr Łukasza Bergera O umieraniu, tyranii i warzywach. Rzymska satyra na cesarza Klaudiusza, również do gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie, Wały Chrobrego 3, do sali konferencyjnej

Osoby zainteresowane innymi wydarzeniami mogą się zapoznać z pełnym programem na stronie muzeum.szczecin.pl