Komunikat styczeń 2020

21 stycznia 2020 (wtorek) na godz. 18.00 zapraszamy do gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie, Wały Chrobrego 3, do sali konferencyjnej, na wykład Prof. Tadeusza J. Żuchowskiego August Zamoyski w Brazylii. Kursy rzeźby i prace w Pampulha.

Po zajęciu Francji przez Niemców w lecie 1940 roku rzeźbiarz August Zamoyski wyjechał do Brazylii. Po usilnych zabiegach udało mu się uzyskać zgodę Gustavo Capanemy, ówczesnego brazylijskiego ministra edukacji na otwarcie przy Akademii Sztuki w Sao Paulo kursu rzeźby. Jednym z ważniejszych zleceń było wykonanie rzeźby w Pampluha pod Belo Horizonte. Pampluha było to nowoczesne centrum realizowane wg koncepcji Oscara Niemeyera. W 1943, przy budynku kasyna, dziś Muzeum Sztuki Nowoczesnej wznoszonego wg projektu Roberto Burle Marxa, polski rzeźbiarz wykonał w brązie akt kobiecy (Nu). Podczas wykładu zostanie przedstawiona koncepcja kursów rzeźby oraz przebieg prac nad odlewem.

Zamoysky Nu

Prof. Tadeusz J. Żuchowski pracuje na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kieruje tamtejszym Instytutem Historii Sztuki.

A w czwartek 23 stycznia 2020, na godz. 17.00 zapraszamy w ramach wydarzeń Akademii Antycznej na wykład dr Małgorzaty Cieśluk Starożytni Grecy i morze, również do gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie, Wały Chrobrego 3, do sali konferencyjnej

ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW NA OBJAZD 2020 – DANE W ZAŁĄCZNIKU (ZAPISY DO KOŃCA STYCZNIA 2020)