Komunikat luty 2019

W ramach Akademii Antycznej zapraszamy 21 lutego 2019 (czwartek), godz. 17.00 do gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie, Wały Chrobrego 3 na wykład Wierne żony i porzucone kochanki, czyli Owidiuszowe Heroidy dr hab. Moniki Miazek-Męczyńskiej z Instytutu Filologii Klasycznej UAM.

26 lutego 2019 (wtorek), godz. 18.00, zapraszamy do gmachu Muzeum Narodowego Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie, ul. Staromłyńska27, na spotkanie z prof. nadzw. Wiesławą Markiewicz z Akademii Sztuki w Szczecinie: Malarstwo wiecznie żywe.

Profesor Wiesława Markiewicz, artysta malarz, kształci studentów Wydziału Sztuk Wizualnych. Sama jest malarzem z powołania i od „zawsze“, kultywuje estetykę piękna. Odczuwa świat poprzez barwy i światło, dostrzega piękno w motywach prozaicznych, Jej pasją są „pejzaże kosmiczne”, czyli wszechogarniające, w których zawiera się jednocześnie mała i wielka narracja, historie osobistych odczuć, przeżyć, upamiętnień a zarazem doznania i przeżycia powszechne, bliskie ogółowi. Taką wrażliwość stara się przekazać swym studentom.

Wiesława Markiewicz mówi „Moja droga do malarstwa była prosta, nigdy nie miałam wątpliwości co mam robić. Malowanie jest treścią mojego życia i sposobem na nie. To, że mogę brać udział w relacjonowaniu otaczającego świata, którego obserwacja dostarcza mi nieustających emocji, to wartość bezcenna. Niezwykle dla mnie ważną sprawą jest to, że uczestnicząc w wielkim ruchu przemijania, dzięki malowaniu mogę zatrzymać się i przeżyć upływający czas.

W maju 2019 roku planujemy objazd, który merytorycznie przygotowują koleżanki Ewa Kulesza-Szerniewicz, Ewa Stanecka i Anna Musiał-Gąsiorowska. Aktualnie znane sa już miejscowości, które mamy odwiedzić (teren Pomorza Zachodniego w stronę Koszalina). Biuro Kotla Travel przygotowuje przebieg trasy, kwestie logistyczne i kalkulację kosztów.