Komunikat kwiecień 2017

6 kwietnia 2017 (czwartek), o godz. 18.00, zapraszamy do gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie, Wały Chrobrego 3, na wykład Pani Karoliny Zalewskiej pt. Ostatnia Wieczerza z Łekna w świetle najnowszych badań.

Obraz tablicowy z przedstawieniem Ostatniej Wieczerzy, eksponowany ostatnio w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Koszalinie, był pierwotnie centralną częścią tryptyku  pełniącego do lat 60-tych XX w. rolę nastawy ołtarza głównego kościoła św. Jana Chrzciciela w Łeknie (dawniej: niemieckie – Bast, polskie – Łękno).
Działania konserwatorskie, zrealizowane w 2013 r. przy tym jedynym zachowanym elemencie retabulum, zainspirowały badania nad zabytkiem, zarówno technologiczne, jak i z zakresu historii sztuki. Efektem prac były niezwykle interesujące ustalenia dotyczące dziejów obiektu, atrybucji i źródeł inspiracji.

obraz kwiecien 2017

Pani Karolina Zalewska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Edukatorka Muzeum Narodowego w Warszawie, współpracowniczka Wydziału do spraw Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2008 r. prowadzi firmę specjalizującą się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, projektów architektonicznych i muzealnych.

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy odrodzenia sił, nadziei i optymizmu wypoczynku w promieniach ciepłego wiosennego słońca oraz wszelkiej pomyślności
Zarząd SHS/OS