Komunikat kwiecień 2016

kwiaty shs

Koleżanki i Koledzy! Miłośnicy i Sympatycy SHS!

Na nadchodzące Święta Wielkanocne
Wesołego Alleluja,
Pomyślności, zdrowia, dobrego wypoczynku i miłych niespodzianek od Zajączka
życzy Zarząd Oddziału Szczecińskiego SHS

Dnia 5 kwietnia 2016, o godz. 18.00 zapraszamy do Gmachu Muzeum Historii Szczecina (ratusza), ul. Księcia Mściwoja II 8, parter, na wykład Pana mgr Jerzego Grzelaka zatytułowany

Szczecin w XVIII-wiecznych relacjach podróżniczych

Do Szczecina – największego miasta rejonu dolnej Odry – ze względu na jego położenie i charakter (ośrodek rzemieślniczy i handlowy) już od jego początków, datowanych na 2 połowę VIII wieku, odwiedzali liczni obcy. Mimo to w relacjach podróżniczych, jednej z kategorii źródeł historycznych typu narracyjnego, pojawia się stosunkowo późno: najstarsze znane opisy Szczecina w tego rodzaju dokumentach pochodzą bowiem dopiero z końca XVI wieku. Łącznie z okresu do 1945 roku znanych jest prawie 50 mniej lub bardziej obszernych opisów Szczecina, których autorzy poznali miasto dzięki podróżom. Ich autorami są przede wszystkim Niemcy, ale doszukać się można relacji z pobytów w mieście i w innych językach: polskim, angielskim, włoskim, szwedzkim, duńskim i francuskim.

Do ciekawszych wśród nich i najobszerniejszych należą relacje powstałych w XVIII wieku. Prelegent wyszukał ich 12. Podczas wykładu przybliżone zostaną sylwetki ich autorów oraz szkicowane w nich obrazy miasta.