Komunikat listopadowy 11/2023 SHS Kraków

Zwiedzanie wystaw:

1. 13 grudnia, środa, o godz. 14.00 po wystawie Broń i Barwa w Arsenale Muzeum Czartoryskich, oprowadzi nas kurator, Michał Dziewulski.
Zbiórka w hallu Arsenału.

Sekcja Sztuki Nowoczesnej OK SHS zaprasza w dniu 15 grudnia, piątek, godz. 16.30-18.00 do Galerii Pryzmat, ul. Łobzowska 3, I. piętro. Spotkamy się na wystawie Pawła Taranczewskiego pt. „Droga”. W programie: spotkanie z Artystą, laureatem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza 2023 oraz wykład Anny Baranowej pt. "Paweł Taranczewski, czyli o pożytkach artystycznej klauzury".
Spotkanie jest współorganizowane z dr Agnieszką Hennel-Brzozowską, członkinią zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego Fides et Ratio oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski. Na uczestników czeka niespodzianka.

Ponadto na początek 2024 roku planujemy zwiedzanie wystaw Edward Steichen w Muzeum Fotografii
https://mufo.krakow.pl/odwiedzaj/wystawy/edward-steichen-18791973
oraz
nowootwartego Muzeum Cystersów w Mogile
https://muzeumcystersow.pl/

Uprzejmie prosimy o włączenie się do pomocy na rzecz renowacji zabytkowego Domu Doktora w Zakopanem, który uległ pożarowi w dniu 31 października. Obecnie prowadzona jest zbiórka pt. „Prace zabezpieczające po pożarze zabytkowego Domu Doktora w Zakopanem”, utworzona na portalu zrzutka.pl przez panią Katarzynę Zalasińską, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

https://zrzutka.pl/xy6czv?fbclid=IwAR2vzdNkiRj2ckGJ3pjUgbAj6JHC_p-NT32N98SkoSACAZgKp7E_DHYUS3c

https://zabytek.pl/pl/obiekty/zakopane-dom-doktora
Więcej informacji i zdjęcia można znaleźć na stronie zrzutki.

Do Domu Doktora wielokrotnie zapraszaliśmy w związku z działalnością kulturalną, która była w nim prowadzona od niemal 30 lat. Pani Magdalena Kraszewska, współwłaścicielka domu, z inicjatywy naszego oddziału została w roku 2006 wyróżniona w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za szczególne zasługi na rzecz ratowania architektury drewnianej. To prestiżowe wyróżnienie opiekunka Domu Doktora otrzymała "za wysiłki na rzecz utrzymania autentyczności willi z 1898 roku w stylu zakopiańskim". Jest możliwość odbudowy domu i przywrócenia jego funkcji. Pomóżmy!