Komunikat Łódzkiego Oddziału SHS kwiecień 2023

1. Zaproszenie na spotkanie naukowe 25. 04. 2023 r.

Zapraszamy w dniu 25. kwietnia o godz. 17:00 (wtorek) na spotkanie w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy w Zgierzu „Tajemnice w drewnie zamknięte”, odbywające się w ramach „Zgierskich Seminariów o Drewnie”, podczas którego nasza Koleżanka Anna Ozaist-Przybyła, reprezentująca Instytut Nauk Drzewnych i Meblarstwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, opowie jak urządzali swoje domy rzemieślnicy w pierwszej połowie XIX wieku, prezentując temat: „Mieszkając w stylu biedermeier. Wnętrza zgierskie w latach 1820-1850”.

„Tajemnice w drewnie zamknięte”, odbywają się w ramach „Zgierskich Seminariów o Drewnie”, które jesienią ubiegłego roku zapoczątkowała konferencja naukowa „Architektura drewniana. Postrzeganie zabytków w przestrzeni miejskiej”, zorganizowana przez Park Kulturowy Miasto Tkaczy Urzędu Miasta Zgierza wraz z Narodowym Instytutem Dziedzictwa Pracownią Terenową w Łodzi, Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i Oddziałem Łódzkim Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Na comiesięczne spotkania o charakterze seminaryjno-warsztatowym zapraszani są specjaliści z różnych dziedzin.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Parku Kulturowego Miasto Tkaczy w Zgierzu, przy ul. ks. Sz. Rembowskiego 1.

2. Zaproszenie na spotkanie naukowe 27.04. 2023 r.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie naukowe Oddziału Łódzkiego SHS, które odbędzie się 27. kwietnia 2023 r. o godz. 17:30 (czwartek), na którym nasza Koleżanka Daria Rutkowska-Siuda zaprezentuje temat „Detal żeliwny przemysłowej Łodzi”. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, przy ul. G. Narutowicza 65, w sali 206.

3. Wyjazd zabytkoznawczy

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tegorocznym wyjeździe zabytkoznawczym do Sandomierza, który odbędzie się w dniach 17-18 czerwca. Zamierzamy wyjechać w sobotę rano z Łodzi, by udać się do Wąchocka, Opatowa i Sandomierza; niedzielę spędzimy w Sandomierzu, by popołudniem udać się, w drodze powrotnej, do Ujazdu. Szczegółowy plan wyjazdu zostanie przekazany po ustaleniu szczegółów logistycznych. Planowane jest wynajęcie autokaru oraz zaplanowanie noclegu w Sandomierzu.